Keşfet

Alaçatı

Keşfet

Türkiye’nin en popüler tatil beldelerinden ve yazlıkçıların en gözde mekanlarından biri olan Alaçatı, İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı bir kasabadır.

Küçük ama şirin bir kasaba olan Alaçatı’nın masmavi plajlarında eğlenip, begonviller ve sardunyalarla çevrelenmiş Arnavut kaldırımlı sokaklarında yürürken harika zaman geçireceksiniz.

#

Alaçatı

Yel Değirmenleri


Alaçatı’nın bir simgesi haline gelen Alaçatı Yel Değirmenleri, çok eski yıllarda inşa edilmiş harika yapılardır. Eski yıllarda inşa edilen yel değirmenlerinin yanında, rüzgâr enerjisinden yararlanmak için yeni inşa edilen yel değirmenleri de bulunuyor.


Alaçatı’nın en önemli sembolik yapılarından biri olan yel değirmenlerini, yakından görmek istemez misiniz? O zaman Alaçatı’nın gezilecek yerleri listesinde, ilk olarak bu noktayı ekleyin! Neden mi, yel değirmenlerinin bir kısmı restore edilerek, günümüzde restoran ve kafe olarak işletildiği için.


Mükemmel manzara karşısında fotoğraflar çekeceğiniz ve keyif yapacağınız bir yer.

#

Alaçatı

Taş Evleri

Alaçatı’nın bir diğer sembolü olan taş evler, geçmişte Rumların inşa ettiği ve ağırlıklı olarak oturduğu evlerdir. Yerli ve yabancı pek çok turistin merakla gezdiği yerlerden biri olmasıyla birlikte, fotoğraf aşıklarının da bir numaralı adresidir diyebiliriz.

Alaçatı evleri, bölgenin kendine has taşlarından inşa edilmesiyle ayrı bir tarihi dokuya sahiptir. Evlerin arka tarafında genellikle bahçe ya da avlu bulunur, hatta bunların tamamen arkasında ise tarlalar yer alır. Bahçedeki rengarenk çiçekler, bu taş evlerle bütünleşince ortaya harika bir atmosfer çıkarır.

Dar sokakları, Arnavut kaldırımları ve bu mükemmel taş evleri ile listenize muhteşem bir gezi rotası eklediğinizden emin olabilirsiniz. Ayrıca bu taş evlerden bazıları otel olarak kullanıldığı için, konaklama ihtiyacınızı da giderebiliyorsunuz. Dahası taş evlerin yer aldığı bölgedeki restoranlarda güzel vakit geçirebilir veya hediyelik eşya dükkanlarında gezinebilirsiniz.

#

Alaçatı

Çarşı


Alaçatı’yı en iyi keşfedeceğiniz yerlerden biri de kuşkusuz çarşısıdır. Burada dolaşırken hem Alaçatı’yı keşfedecek hem de içerisindeki işletmelerden doyasıya faydalanacaksınız.


Mesela, hediyelik eşya dükkanlarından kendinizi ya da sevdiklerinizi şımartabilirsiniz. Hatta keşif esnasında, el işi satan tezgahlara denk gelecek ve belki de aklınıza dahi gelmeyecek birçok şeyi burada bulacaksınız. Tabii ki sadece bununla sınırlı kalmıyor!


Küçük ama şirin restoran veya kafelerde dilediğiniz kadar soluklanabilir, lezzetli menülerin tadına bakabilirsiniz.

#

Alaçatı

Hacı Memiş Sokağı

Alaçatı’daki meşhur yerlerden biri de Hacı Memiş Sokağı’dır. Oldukça keyifli ve eğlenceli gezinize, bu noktayı da eklemeli ve mutlaka uğramalısınız. Alaçatı’nın diğer yerlerine nazaran, biraz daha sakin, gürültü ve kalabalıktan uzak bir yer olmasıyla bazılarımıza daha cazip gelebilir. Özellikle de kalabalığı sevmeyenlerin fazlasıyla hoşuna gideceği bir nokta.

Sıcakkanlı ve samimi çalışanların bulunduğu restoran ve kafelere bayılacaksınız. Aynı zamanda butik otellerin birinde konaklayabilir ve tatilinizi biraz daha uzatabilirsiniz. İçerisindeki giyim butiklerine, sanat galerilerine ve sokağın tarihi görüntüsüne hayran kalacağınızdan eminiz.

#

Alaçatı

Altınkum Plajı


Çeşme merkeze 10 km mesafede yer alan Altınkum Plajı, en popüler plajlar arasında yerini alıyor. İsmini, altın rengi kumundan alan plaj, buz gibi serin sulara sahip olmasıyla dikkat çekiyor. En sıcak havalarda bile, içinizi ferahlatacak cinsten!


Konumu nedeniyle rüzgâra karşı ters bir yöndedir ve bu sebepten deniz hep çarşaf gibidir. Dalgasız bir denizde yüzmeyi, doğal olarak hepimiz isteriz. Bu nedenle; Altınkum Plajı’na gelerek, denizde doyasıya yüzmeli ve güneşin tadını çıkarmalısınız!


Ayrıca plajda yer alan beach club ve kafelerde, dilediğiniz kadar vakit geçirebilirsiniz.

#

Alaçatı

Piyade Koyu Plajı

Çark Plajı’nın hemen yanında yer alan Piyade Koyu Plajı, içerisindeki birçok beach ve işletmesiyle sizi fazlasıyla etkileyecek.

Gündüzleri nasıl kalabalıklaşıyorsa, akşamları da oldukça hareketli olduğunun garantisini verebiliriz. Çünkü akşamları, disko ve restoran hizmeti veren birçok sayıda işletmeyi içerisinde barındırıyor.

#

Alaçatı

Aya Yorgi Koyu


Alaçatı’nın en ünlü koylarından biri olan Aya Yorgi Koyu, her yaz binlerce turistin akınına uğruyor. Gündüzleri güneşlenip yüzeceğiniz bir yer, akşamları canlı DJ performanslarıyla eğleneceğiniz bir yer.


İçerisinde birçok farklı beach yer alıyor ve istediğinizi tercih ederek bir gününüzü geçirebilirsiniz.

#

Alaçatı

Tanay Tabiat Parkı


Çeşme’ye 9 km uzaklıkta bulunan Tanay Tabiat Parkı, ailecek veya dostlarınızla gelebileceğiniz harika bir yerdir. Doğayla baş başa kalmak için en ideal noktalardan biri olan park, aynı zamanda birinci derece doğal sit alanı olma özelliğine sahip.


İhtiyaç duyacağınız her şeyi (büfe, wc, kabin, duş vb.) içerisinde barındırıyor. Ayrıca konaklamak için kır evlerinden yararlanabilir ya da kamp alanlarında çadır kurabilirsiniz. Üstelik kamp alanındaki patikada güzel bir doğa yürüyüşü yapabileceğinizi de unutmayın!

Yetişkin
- 2 +
Çocuk
- 0 +